Kurs glacjologiczny na uniwersytecie svalbardzkim UNIS

Dhruv Maniktala, doktorant w Instytucie Geofizyki i naukowiec w projekcie RAW, uczestniczył w 6-tygodniowym zimowych kursie glacjologicznym w University Center of Svalbard (UNIS) w styczniu i lutym 2024 roku.

Głównym tematem kursu był wpływ zimowych zmian klimatu na lodowce Svalbardu. Kurs był bardzo dobrze zorganizowany, z możliwością zdobycia praktycznego doświadczenia w zakresie prac terenowych i sprzętu glacjologicznego.

Uczestnicy badali zawartość metanu w przedpolach lodowców. Przeprowadzili również pomiary GPR na niektórych lodowcach, aby określić zmiany ich grubości, właściwości śniegu i firnu oraz zrozumieć wewnętrzną strukturę termiczną lodowców. Pomiary te były uzupełniane przez zbieranie danych z profili jam śnieżnych i rdzeni lodowych.

Wszystkim pracom terenowym towarzyszyły laboratoria w zakresie przetwarzania danych i formułowania wyników. W ramach kursu zorganizowano również warsztaty dotyczące pozyskiwania i przetwarzania danych teledetekcyjnych i zdjęć lotniczych w celu badania zmian wysokości powierzchni lodowca i wykrywania spiętrzeń.

Ponadto uczestnicy kursu odwiedzili kilka lodowców na Svalbardzie, takich jak Scheelebreen i Vallåkrabreen, które niedawno przechodziły szarżę.