Zespół projektu „RAW – glaciers Retreat And fjords Wither”
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk
dr hab. Mateusz MOSKALIK prof. PAN – lider projektu RAW, z wykształcenia geofizyk i fizyk, z zawodu oceanograf, badacz polarny. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na funkcjonowaniu i interakcjach między fiordami i lodowcami w rejonach polarnych oraz wpływie zmian klimatu na ten system. Uczestnik wielu wypraw naukowych na Svalbard, zimował w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Prowadził projekty badawcze związane z geomorfologią fiordów, sedymentologią, erozją brzegową oraz systemem monitoringu oceanograficznego w fiordzie Hornsund.
Uczestnicy projektu:
mgr Dagmara BOŻEK – starszy specjalista ds. komunikacji naukowej w IGF PAN, autorka kilku książek o tematyce polarnej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt „Polarniczki” poświęcony kobietom pracującym w stacjach polarnych. Jako pracownik Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk promuje badania w rejonach polarnych.
dr Jerzy GIŻEJEWSKI – ukończył geologię na Uniwersytecie Warszawskim i podjął tam pracę w Zakładzie Geologii Dynamicznej. Zajmował się procesami powstawania współczesnych osadów w strefie brzegowej morza, w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych. Doktorat uzyskał w 1974 na podstawie pracy o procesach sedymentacji zachodzących w korycie Wisły. W 1991 roku przeniósł się do Instytutu Geofizyki PAN, gdzie podjął pracę w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich, prowadząc badania nad sedymentacją osadów w jeziorach i fiordach południowego Spitsbergenu oraz zastosowaniem metod geofizycznych w sedymentologii. Jako hobby pomagające w pracy zawodowej uprawiał speleologię (instruktor państwowy speleologii) i nurkowanie swobodne (instruktor okręgowy wg norm CMAS). Jako pierwszy, wraz z W. Roszczynko, prowadził badania podwodne na Spitsbergenie w 1980 roku. Dwukrotnie kierował całorocznymi wyprawami Instytutu Geofizyki do stacji polarnej w Hornsundzie i sześciokrotnie pracował na Spitsbergenie w sezonach letnich. Od 2011 roku pracuje w kierowanych przez Instytut Geofizyki PAN projektach edukacyjnych EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC.EU, EDU-ARCTIC.PL i Odyssey.
dr hab. Oskar GŁOWACKI – oceanograf fizyczny, geofizyk, akustyk morski, rozwija się również jako glacjolog. Jego główne zainteresowania to oceanografia fizyczna fiordów polarnych oraz interakcje lód-ocean, w tym cielenie się i podmorskie topnienie lodowców morskich. Rozwija pasywną krioakustykę jako nowe narzędzie w glacjologii. Uczestnik kilku ekspedycji naukowych na Svalbard oraz licznych rejsów badawczych. Spędził 2,5 roku, pracując jako badacz wizytujący w Scripps Institution of Oceanography, University of California San Diego, USA.
mgr Meri KORHONEN – oceanograf fizyczny zajmujący się hydrografią Oceanu Arktycznego. Szczególnie interesuje się mieszaniem i modyfikacją mas wodnych. Jej praca nad stratyfikacją górnego oceanu zaowocowała współpracą przy wielu badaniach dotyczących biogeochemicznych właściwości oceanu. Badania te wywołały u niej zainteresowanie takimi zagadnieniami jak dostępność składników odżywczych i absorpcja węgla. Brała również udział w opracowywaniu procedur kontroli jakości obserwacji hydrograficznych. W projekcie będzie odpowiedzialna za pomiary oceanograficzne i zarządzanie danymi.
dr Bartłomiej LUKS – badacz śniegu i glacjolog, od prawie 20 lat pracuje w Arktyce. Zaczynał jako asystent terenowy na wyprawie geologicznej do Bellsundu (Spitsbergen), następnie zrobił magisterium na temat zanieczyszczenia gleb w okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund oraz doktorat na temat dynamiki pokrywy śnieżnej na południowo-zachodnim Spitsbergenie. Od 2013 r. jest adiunktem w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IG PAN w Warszawie. Jego główne zainteresowania badawcze to reakcja lodowców na zmiany klimatu, bilans masy lodowców, właściwości fizyczne pokrywy śnieżnej oraz rozkład pokrywy śnieżnej w środowisku przybrzeżnym Svalbardu. Brał udział w kilku projektach badawczych na Svalbardzie i w Antarktyce dotyczących bilansu masy lodowców, właściwości fizycznych pokrywy śnieżnej oraz zanieczyszczeń i mikroorganizmów deponowanych w pokrywie śnieżnej.
dr Vineet JAIN – oceanograf fizyczny. Jego zainteresowania badawcze to prądy oceaniczne, masy wodne, procesy warstwy mieszanej i modelowanie oceanu. W projekcie RAW będzie zaangażowany w ekspedycje terenowe, analizę/wizualizację danych oraz modelowanie numerycznym procesów zachodzących w fiordach.
Dhruv MANIKTALA – doktorant w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, zajmujący się interakcjami lód-ocean i zmiennością cielenia się lodowców w fiordzie Hornsund na Spitsbergenie. Posiada doświadczenie w geografii fizycznej, glacjologii, fizyce śniegu i teledetekcji, interesuje się stylami cielenia się lodowców, zdjęciami poklatkowymi i podwodną pasywną akustyką do wykrywania cielenia się lodowców przylądkowych. Uczestnik dwumiesięcznej ekspedycji terenowej do Hornsundu na Svalbardzie, gdzie zbierał dane na temat zmienności cielenia się lodowców w fiordzie.
dr Lavkush Kumar PATEL – glacjolog, ukończył studia magisterskie i doktoranckie z zakresu modelowania geoprzestrzennego. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w badaniu lodowców przy użyciu technik terenowych i satelitarnych. Obszernie badał lodowce indyjskich Himalajów poprzez badania terenowe nad bilansem masy lodowca, kontrolę pokrywy gruzowej, jezior polodowcowych i hydrologię śniegu. Zastosował techniki terenowe i satelitarne do oceny wpływu rosnącej zmienności klimatycznej na lodowce w Himalajach i na Svalbardzie. Jego doświadczenie naukowe dotyczy wpływu rosnącej zmienności klimatycznej na lodowce. Jego zainteresowania badawcze obejmują bilans masy i dynamikę lodowców, teledetekcję satelitarną, hydrologię lodowcową, powodzie w jeziorach lodowcowych oraz zmienność równoważnika wodnego śniegu. W projekcie RAW będzie się koncentrował na części modelowania glacjohydrologicznego w celu oszacowania strumienia wody roztopowej w fiordzie Hornsund na Svalbardzie.
dr Ekaterina RETS – posiada 14 lat doświadczenia w hydrologii, glacjologii i inżynierii lądowej. Doktorat z hydrologii obroniła w 2013 r. Obecne zainteresowania badawcze koncentrują się na funkcjonowaniu zlewni rzecznych i odpowiedzi systemów hydrologicznych na zmiany klimatu w różnych skalach od małych zlewni alpejskich do systemów górskich i rozległych regionów. Wdrożyła szeroki zakres narzędzi i metod badawczych od statystyki matematycznej i GIS do eksperymentalnych pomiarów terenowych, metod śladów izotopowych/chemicznych i modelowania hydrologicznego. Prowadziła hydrologiczne badania terenowe w zlewni Djankuat Alpine Research Catchment w latach 2007-2022. Opracowała model bilansu energetycznego AMelt dla topnienia śniegu i lodu w obszarach alpejskich. Współtwórczyni pakietu R grwat do automatycznego rozdzielania hydrogramów i analizy hydrologicznych szeregów czasowych. Autorka szóstego raportu oceniającego IPCC (WGII, rozdział 4: Woda). W ramach projektu RAW będzie rozwijać model spływu lodowcowego i sedymentacji lodowców Gasbreen i Hansbreen, prowadzić pomiary hydrologiczne i koncentracji osadów zawieszonych w zlewniach.
Zachodnionorweski Uniwersytet Nauk Stosowanych
Prof. Jacob C. YDE – glacjolog, geomorfolog, biogeochemik, lider ze strony partnera projektu. Jego badania koncentrują się na naturalnych i społecznych skutkach zmian lodowców spowodowanych zmianami klimatycznymi. Prowadził i uczestniczył w wielu projektach badawczych na Grenlandii, Svalbardzie, Islandii, w Norwegii i Chile.
Uczestnicy projektu:
Siri ENGEN – asystentka badawcza oraz studentka geologii i zagrożeń geologicznych na Zachodnionorweskim Uniwersytecie Nauk Stosowanych. Interesuje się wpływem klimatu na lodowce i osuwiska. W projekcie RAW pomaga w pracach terenowych i w laboratorium.
dr Marthe GJERDE – pracownik naukowy na stażu podoktorskim na Zachodnionorweskim Uniwersytecie Nauk Stosowanych. Geolog czwartorzędowy, interesuje się głównie dynamiką i osadami lodowcowymi, a także kwantyfikacją procesów zachodzących na powierzchni ziemi. W projekcie RAW będzie zajmować się badaniem spływu wód ze zlodowaciałych zlewni i określaniem procesów sedymentologicznych.
Prof. Andrew HODSON – biogeochemik lodowcowy, glacjolog. Jego badania dotyczą uwalniania składników odżywczych z tajania gruntu, topnienia śniegu i lodu. Bada również wpływ uwalniania składników odżywczych na ekosystemy mikrobiologiczne. W projekcie RAW będzie mentorem dla początkujących naukowców w zakresie biogeochemicznych procesów lodowcowych.
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
dr hab. Karol KULIŃSKI, prof. IO PAN (lider ze strony partnera projektu)
Uczestnicy projektu:
dr Anna DĄBROWSKA – arktyczne protisty to jej zawód i pasja. Jako taksonomista i ekolog bada świat mikroskopijnych stworzeń morskich, czyniąc niewidzialnym to, co widzialne. Skupia się na różnorodności i funkcjonowaniu protistów w wodach Svalbardu, kawałek po kawałku szukając odpowiedzi na pytanie, jaki będzie ich los w ocieplającej się Arktyce.
mgr Katarzyna DRAGAŃSKA-DEJA – fizyk oceanu (oceanograf fizyczny). Bada wpływ topnienia lodowców na przezroczystość i kolor wody, co ma wpływ na dostępność światła pod wodą i rozkład wielkości cząsteczek. Uczestniczka wielu ekspedycji naukowych na Spitsbergen.
dr inż. Małgorzata KITOWSKA – oceanograf fizyczny (z wykształcenia fizyk), pracownik naukowy w Zakładzie Dynamiki Morza IO PAN w Pracowni Wzajemnego Oddziaływania Morza i Atmosfery. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na wpływie czynników mezoskalowych na wiatr w rejonie wybrzeży Spitsbergenu oraz wpływie wiatru na przepływ wody w rejonach polarnych. Uczestniczyła w arktycznych rejsach badawczych i brała udział w kilku międzynarodowych projektach.
dr Katarzyna KOZIOROWSKA – pracownik naukowy w Zakładzie Chemii i Biochemii Morza IO PAN w Pracowni Biogeochemii Morza. Posiada szerokie doświadczenie terenowe, laboratoryjne i analityczne w zakresie obiegu węgla. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na biogeochemii morza, obiegu C, N, P w środowisku morskim oraz morskim systemie kwasowo-zasadowym w regionach polarnych, zwłaszcza w arktycznych fiordach.
dr Joanna Stoń-Egiert – pracownik naukowy w Zakładzie Fizyki Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniem i modelowaniem ekosystemów morskich zasilanych w energię poprzez fotosyntezę. Główne zainteresowania dotyczą zagadnień związanych z barwnikami fitoplanktonu, ich fotosyntetycznej i fotoochronnej roli w procesach dystrybucji oświetlenia w toni oraz jego wykorzystania w procesie produkcji pierwotnej materii organicznej w morzu.
Dr inż. Marlena SZELIGOWSKA – ekolog morski badający dynamikę wód przybrzeżnych Arktyki pod wpływem wyładowań lodowcowych. Jej praca koncentruje się na łączeniu badań terenowych, teledetekcji i modelowania numerycznego w celu opisania funkcjonowania planktonu morskiego w różnych reżimach dostarczania cząstek zawieszonych z wodą roztopową.
dr hab. Beata SZYMCZYCHA
dr hab. Emilia TRUDNOWSKA – pracownik naukowy w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (Zakład Ekologii Morza). Posiada duże doświadczenie w badaniach terenowych, laboratoryjnych i analitycznych zooplanktonu, cząstek i śniegu morskiego wzdłuż różnych gradientów środowiskowych w Arktyce. Interesuje się przede wszystkim ich rozmieszczeniem, składem, rozmiarem, interakcjami w sieci pokarmowej, rolą w obiegu węgla oraz powiązaniami z efektami zmian klimatu.
Wykonawcy spoza jednostek partnerskich
Natalia GACKOWSKA, Uniwersytet Gdański – studentka oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania obejmują mikrobiogeochemię osadów dennych w środowiskach ekstremalnych. Finalistka konkursu Misja Polarna organizowanego przez program EDU-ARCTIC.PL. Uczestniczyła w rejsach chemicznych z zespołami badawczymi zajmującymi się analizą pokmarków bałtyckich oraz cyklem biogeochemicznym azotu w głębiach bałtyckich.
dr Łukasz STACHNIK, Uniwersytet Wrocławski – adiunkt specjalizujący się w biogeochemii lądowej i hydrologii regionów zimnych. Jego prace dotyczą wpływu recesji lodowców lądowych na obieg wody i składników odżywczych w regionach polarnych w ujęciu multidyscyplinarnym (modelowanie geochemiczne, analizy SEM/TEM, chemia pierwiastków śladowych, metody geofizyczne). Jako główny badacz i współbadacz uczestniczył w kilku międzynarodowych projektach naukowych z zakresu chemii środowiska prowadzonych m.in. na Svalbardzie, Syberii i Grenlandii. W projekcie RAW będzie odpowiedzialny za chemię pierwiastków śladowych, specjację żelaza i geochemię osadów zawieszonych w ekosystemach morskich podlegających oddziaływaniu lodowców na Svalbardzie.
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...