Dr Łukasz Stachnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestnik projektu RAW, uzyskał finansowanie projektu pt. „e-microNUT Chemical and morphological properties of glacier-derived amorphous minerals bearing bio-essential micronutrients (High Arctic)”, który będzie realizowany od listopada 2022 do marca 2023 w ramach działań sieci Electron and X-ray microscopy Community for structural and chemical Imaging Techniques for Earth materials (EXCITE) finansowanej z programu Horyzont 2020.
W ramach tego projektu dr Stachnik będzie analizował amorficzne i potencjalne biodostępne formy minerałów wtórnych w zawiesinie pochodzenia lodowcowego za pomocą technik mikroskopii elektronowej i transmisyjnej w GFZ Helmholtz Centre w Poczdamie. Finansowanie w projektu e-microNUT pokrywa 23 dni dostępu (łącza wartość ok. 9000 euro) do wyspecjalizowanych laboratoriów w Potsdam Imaging and Spectral Analysis (PISA) Facility w GFZ.
Próbki do analiz zostały pobrane w sierpniu 2022 z fiordów zachodniego Spitsbergenu w ramach projektu RAW, realizowanego we współpracy dr. Łukasza Stachnika z dr. hab. Mateuszem Moskalikiem (kierownik projektu RAW) z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Zdjęcie w nagłówku: Mateusz Moskalik (fot.)