„Czy fiordy mogą więdnąć?” – zaproszenie na webinarium

Powiększ obraz

Serdecznie zapraszamy na webinarium, które odbędzie się 7 listopada o godz. 10.00 w ramach projektu Fascynująca Ziemia. Poprowadzi je dr Jerzy Giżejewski z IGF PAN, uczestnik projektu RAW.

Recesja lodowców spowodowana ociepleniem klimatu wpłynie na zmniejszenie produktywności morskiej przybrzeżnych wód polarnych. Czy plankton roślinny reaguje na zmiany środowiska  wywołane recesją lodowców w fiordach? Podczas webinarium opowiemy o tempie i kierunkach zmian biogeochemicznych morsko-glacjalnego środowiska lodowców kończących się na lądzie oraz uchodzących do morza i ich morskiego przedpola.

Topnienie lodowców powoduje zmiany ilości zawiesin mineralnych i składu chemicznego wód spływających do morza. Te zmiany mają wpływ na zmiany warunków życia pierwszych ogniw cyklu pokarmowego – fito- i zooplanktonu, co w konsekwencji powoduje zmiany w całym ekosystemie. Projekt ma określić kierunki i ilościowe parametry tych zmian. 

Projekt RAW (ang. retreat and wither) jest zaplanowanym na cztery lata interdyscyplinarnym projektem badawczym, którego celem jest próba ilościowego określenia zmian biochemicznych i fizykochemicznych środowiska glacjalno – morskiego, wywołanych globalnym ociepleniem. Realizowany jest przez Instytut Geofizyki PAN, Instytut Oceanologii PAN i Western Norway University of Applied Sciences.

Prelegent: dr Jerzy Giżejewski – geolog, polarnik, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN. Pasjonat nurkowania, speleologii i historii wielkich wypraw polarnych.


Aktualizacja 8.11.2023

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z webinarium „Czy fiordy mogą więdnąć?”