Wizyta Meri Korhonen na Uniwersytecie Wrocławskim

Powiększ obraz

Meri Korhonen, uczestniczka zespołu projektu RAW, przyjechała do Wrocławia pomóc pracach niezbędnych do przeprowadzenia badań pierwiastków śladowych zawartych w wodzie i na powierzchni cząsteczek zawiesiny.

Pierwiastki śladowe (m.in. Fe, Mn, Cu) mogą być czynnikiem limitującym produkcję biologiczną, i powiązane pochłanianie CO2, w wodach zasilanych przez lodowce.

Wykonanie takich analiz wymaga szeregu prac przygotowawczych, które Meri Korhonen i dr Łukasz Stachnik wykonali w laboratorium Zakładu Geografii Fizycznej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. W szczególności należało zważyć sączki membranowe, przepłukać butelki do poboru próbek rozcieńczonym kwasem solnym, a następnie wodą MilliQ (jest to woda ultraczysta o znikomej koncentracji metali śladowych).